Vishay/Dale M55342E06B270ART5
M55342E06B270ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B270ART5
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B270ART5.pdf
Availability of M55342E06B270ART5
QUANTITY
M55342E06B270ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B270ART5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B270ART5
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B270ART5
Related LinksM55342E0, M55342E06B270ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B270ART5 Details Description
Related parts for M55342E06B270ART5
MOSFET N-CH 60V 27A TO220AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERT DL UNBUFF 6TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
SW PLUNGER ASSY ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 5W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf