Vishay/Dale M55342E06B274ARWS
M55342E06B274ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B274ARWS
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B274ARWS.pdf
Availability of M55342E06B274ARWS
QUANTITY
M55342E06B274ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B274ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B274ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B274ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B274ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B274ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B274ARWS
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf