Vishay/Dale M55342E06B2E15PT5
M55342E06B2E15PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B2E15PT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B2E15PT5.pdf
Availability of M55342E06B2E15PT5
QUANTITY
M55342E06B2E15PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B2E15PT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B2E15PT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B2E15PT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B2E15PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B2E15PT5 Details Description
Related parts for M55342E06B2E15PT5
KIT, COVER, 180 DEG, 24 POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 4PC datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf
ACCELEROMETER Z-AXIS 100G 16SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 45W datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf