Vishay/Dale M55342E06B2E15PT5
M55342E06B2E15PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B2E15PT5
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B2E15PT5.pdf
Availability of M55342E06B2E15PT5
QUANTITY
M55342E06B2E15PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B2E15PT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B2E15PT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B2E15PT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B2E15PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B2E15PT5 Details Description
Related parts for M55342E06B2E15PT5
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED 90DEG ANG WITH LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 800W datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.040" NYLON BLK datasheet.pdf
ETHERNET SPD, ISOLATED datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf