Vishay/Dale M55342E06B301ERWS
M55342E06B301ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B301ERWS
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B301ERWS.pdf
Availability of M55342E06B301ERWS
QUANTITY
M55342E06B301ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B301ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B301ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B301ERWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B301ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B301ERWS Details Description
Related parts for M55342E06B301ERWS
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf