Vishay/Dale M55342E06B365BRWS
M55342E06B365BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B365BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B365BRWS.pdf
Availability of M55342E06B365BRWS
QUANTITY
M55342E06B365BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B365BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B365BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B365BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B365BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B365BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B365BRWS
CONN HEADER 8POS 1.25MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .095DIA TINLEAD datasheet.pdf
CABLE TIE HVY WR BLACK 30.6" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 4GB datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB ADC SOIC16 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54BGA datasheet.pdf