Vishay/Dale M55342E06B383ARWS
M55342E06B383ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B383ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B383ARWS.pdf
Availability of M55342E06B383ARWS
QUANTITY
M55342E06B383ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B383ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B383ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B383ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B383ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B383ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B383ARWS
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
IC SYST CLK PROGR K8TM 72-VFQFPN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16TSSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 16A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 410MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf