Vishay/Dale M55342E06B402APWS
M55342E06B402APWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B402APWS
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B402APWS.pdf
Availability of M55342E06B402APWS
QUANTITY
M55342E06B402APWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B402APWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B402APWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B402APWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B402APWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B402APWS Details Description
Related parts for M55342E06B402APWS
BATTERY PK 12.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE SMA JACK - MURATA 95MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN TINT datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.0V 4-USP datasheet.pdf