Vishay/Dale M55342E06B442BRWS
M55342E06B442BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B442BRWS
Brief Description
RES SMD 442K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B442BRWS.pdf
Availability of M55342E06B442BRWS
QUANTITY
M55342E06B442BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B442BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B442BRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B442BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B442BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B442BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B442BRWS
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 8.7"L X 7.45"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf