Vishay/Dale M55342E06B453ARWI
M55342E06B453ARWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B453ARWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B453ARWI.pdf
Availability of M55342E06B453ARWI
QUANTITY
M55342E06B453ARWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B453ARWI
Internal Part NumberEIS-M55342E06B453ARWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B453ARWI
Related LinksM55342E0, M55342E06B453ARWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B453ARWI Details Description
Related parts for M55342E06B453ARWI
IC REG LDO 5V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
PROGRAMMER UNIV STANDALONE W/USB datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf