Vishay/Dale M55342E06B464DRT5
M55342E06B464DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B464DRT5
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B464DRT5.pdf
Availability of M55342E06B464DRT5
QUANTITY
M55342E06B464DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B464DRT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B464DRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B464DRT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B464DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B464DRT5 Details Description
Related parts for M55342E06B464DRT5
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 130 DEG PROBE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 25A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REEPT datasheet.pdf
IGBT 600V 54A 167W TO263AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf