Vishay/Dale M55342E06B475ARWS
M55342E06B475ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B475ARWS
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B475ARWS.pdf
Availability of M55342E06B475ARWS
QUANTITY
M55342E06B475ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B475ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B475ARWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B475ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B475ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B475ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B475ARWS
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
60705A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf