Vishay/Dale M55342E06B550DRWS
M55342E06B550DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B550DRWS
Brief Description
RES SMD 550 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B550DRWS.pdf
Availability of M55342E06B550DRWS
QUANTITY
M55342E06B550DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B550DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B550DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)550
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B550DRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B550DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B550DRWS Details Description
Related parts for M55342E06B550DRWS
IC 10 BIT 2OR 9US DAC P/O 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf