Vishay/Dale M55342E06B590ART3
M55342E06B590ART3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B590ART3
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B590ART3.pdf
Availability of M55342E06B590ART3
QUANTITY
M55342E06B590ART3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B590ART3
Internal Part NumberEIS-M55342E06B590ART3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B590ART3
Related LinksM55342E0, M55342E06B590ART3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B590ART3 Details Description
Related parts for M55342E06B590ART3
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
IGBT 600V 23.5A 45W TO220FP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS .100 30AU datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC DDS 1GSPS 14BIT IQ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO220-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSTALLATION KIT 5 PIECE datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf