Vishay/Dale M55342E06B5E11RWS
M55342E06B5E11RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B5E11RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B5E11RWS.pdf
Availability of M55342E06B5E11RWS
QUANTITY
M55342E06B5E11RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B5E11RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B5E11RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B5E11RWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B5E11RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B5E11RWS Details Description
Related parts for M55342E06B5E11RWS
LED 9MM 610NM AMB TRANSP SFIRE datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 1A STAR datasheet.pdf