Vishay/Dale M55342E06B690ARWS
M55342E06B690ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B690ARWS
Brief Description
RES SMD 690 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B690ARWS.pdf
Availability of M55342E06B690ARWS
QUANTITY
M55342E06B690ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B690ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B690ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)690
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B690ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B690ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B690ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B690ARWS
IC COMPARATOR VOLTAGE 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.5% SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14DIP datasheet.pdf