Vishay/Dale M55342E06B706ART5
M55342E06B706ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B706ART5
Brief Description
RES SMD 706 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B706ART5.pdf
Availability of M55342E06B706ART5
QUANTITY
M55342E06B706ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B706ART5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B706ART5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B706ART5
Related LinksM55342E0, M55342E06B706ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B706ART5 Details Description
Related parts for M55342E06B706ART5
CAP FILM 0.012UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 1K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 22 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 10POS 2.54 datasheet.pdf