Vishay/Dale M55342E08B597BRWS
M55342E08B597BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E08B597BRWS
Brief Description
RES SMD 597K OHM 0.1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342E08B597BRWS.pdf
Availability of M55342E08B597BRWS
QUANTITY
M55342E08B597BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E08B597BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E08B597BRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)597k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E08B597BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E08B597BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E08B597BRWS Details Description
Related parts for M55342E08B597BRWS
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1000V 620A E-PUK datasheet.pdf
PLINTH 31.5" FRAME DEPTH GREY datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf