Vishay/Dale M55342E09B124BRWS
M55342E09B124BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E09B124BRWS
Brief Description
RES SMD 124K OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342E09B124BRWS.pdf
Availability of M55342E09B124BRWS
QUANTITY
M55342E09B124BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E09B124BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E09B124BRWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)