Vishay/Dale M55342E10B1B18RT5
M55342E10B1B18RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E10B1B18RT5
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 1010
Datasheet Download
M55342E10B1B18RT5.pdf
Availability of M55342E10B1B18RT5
QUANTITY
M55342E10B1B18RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E10B1B18RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E10B1B18RT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1010
Supplier Device Package1010
Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E10B1B18RT5
Related LinksM55342E1, M55342E10B1B18RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E10B1B18RT5 Details Description
Related parts for M55342E10B1B18RT5
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
FUSE 80A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 6V STRAP 1.90A datasheet.pdf
D4SL-N3NFG-D datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
ANVIL BLANK datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 25 V datasheet.pdf