Vishay/Dale M55342E11B100ARWS
M55342E11B100ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B100ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B100ARWS.pdf
Availability of M55342E11B100ARWS
QUANTITY
M55342E11B100ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B100ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E11B100ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B100ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E11B100ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B100ARWS Details Description
Related parts for M55342E11B100ARWS
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf