Vishay/Dale M55342E11B64A2RT5
M55342E11B64A2RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B64A2RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 64.2 OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B64A2RT5.pdf
Availability of M55342E11B64A2RT5
QUANTITY
M55342E11B64A2RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B64A2RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E11B64A2RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)64.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B64A2RT5
Related LinksM55342E1, M55342E11B64A2RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B64A2RT5 Details Description
Related parts for M55342E11B64A2RT5
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
SENSOR 30PSI GAUGE datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 400OHM 25C datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf