Vishay/Dale M55342E12B10E0RT1
M55342E12B10E0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B10E0RT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B10E0RT1.pdf
Availability of M55342E12B10E0RT1
QUANTITY
M55342E12B10E0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B10E0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342E12B10E0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B10E0RT1
Related LinksM55342E1, M55342E12B10E0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B10E0RT1 Details Description
Related parts for M55342E12B10E0RT1
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LINE/MEMORY DVR 11BIT 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 106K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf