Vishay/Dale M55342E12B14B3RBS
M55342E12B14B3RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B14B3RBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B14B3RBS.pdf
Availability of M55342E12B14B3RBS
QUANTITY
M55342E12B14B3RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B14B3RBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B14B3RBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B14B3RBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B14B3RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B14B3RBS Details Description
Related parts for M55342E12B14B3RBS
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
INSTALL TOOL ORANGE FOR SHR SER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf