Vishay/Dale M55342E12B180BRWS
M55342E12B180BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B180BRWS
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B180BRWS.pdf
Availability of M55342E12B180BRWS
QUANTITY
M55342E12B180BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B180BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B180BRWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B180BRWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B180BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B180BRWS Details Description
Related parts for M55342E12B180BRWS
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2W datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER VERT 20SSOP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED BLK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC datasheet.pdf