Vishay/Dale M55342E12B1B27CBS
M55342E12B1B27CBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B1B27CBS
Brief Description
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B1B27CBS.pdf
Availability of M55342E12B1B27CBS
QUANTITY
M55342E12B1B27CBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B1B27CBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B1B27CBS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B1B27CBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B1B27CBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B1B27CBS Details Description
Related parts for M55342E12B1B27CBS
TERM PC EXTENDED VERT MNT SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 2A 125V datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM BRACKET MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf