Vishay/Dale M55342E12B1B27RBS
M55342E12B1B27RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B1B27RBS
Brief Description
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B1B27RBS.pdf
Availability of M55342E12B1B27RBS
QUANTITY
M55342E12B1B27RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B1B27RBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B1B27RBS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B1B27RBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B1B27RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B1B27RBS Details Description
Related parts for M55342E12B1B27RBS
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 250G 8CLCC datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A TSSOP datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W LEADS datasheet.pdf