Vishay/Dale M55342E12B1B33RWS
M55342E12B1B33RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B1B33RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B1B33RWS.pdf
Availability of M55342E12B1B33RWS
QUANTITY
M55342E12B1B33RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B1B33RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B1B33RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B1B33RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B1B33RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B1B33RWS Details Description
Related parts for M55342E12B1B33RWS
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI AMP MTE datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD Z-WAVE PCB WHIP EU 3120C-EW datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf