Vishay/Dale M55342E12B200DRT1
M55342E12B200DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B200DRT1
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B200DRT1.pdf
Availability of M55342E12B200DRT1
QUANTITY
M55342E12B200DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B200DRT1
Internal Part NumberEIS-M55342E12B200DRT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B200DRT1
Related LinksM55342E1, M55342E12B200DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B200DRT1 Details Description
Related parts for M55342E12B200DRT1
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ALPHA CPU ADAPTER PLATE datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 140MA 1.8 OHM datasheet.pdf