Vishay/Dale M55342E12B20B0RT5
M55342E12B20B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B20B0RT5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B20B0RT5.pdf
Availability of M55342E12B20B0RT5
QUANTITY
M55342E12B20B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B20B0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E12B20B0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B20B0RT5
Related LinksM55342E1, M55342E12B20B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B20B0RT5 Details Description
Related parts for M55342E12B20B0RT5
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048W/X 12" datasheet.pdf
FIXED IND 252UH 440MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
STD-TIM GEH 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
BATTERY & CHARGER ORDERED SEP datasheet.pdf
WBP-M63 STOPPING PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 940MA 100 MOHM datasheet.pdf