Vishay/Dale M55342E12B20E0CBS
M55342E12B20E0CBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B20E0CBS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B20E0CBS.pdf
Availability of M55342E12B20E0CBS
QUANTITY
M55342E12B20E0CBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B20E0CBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B20E0CBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B20E0CBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B20E0CBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B20E0CBS Details Description
Related parts for M55342E12B20E0CBS
PTC 6.00A 30V RESETTABLE KINK datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf