Vishay/Dale M55342E12B221ERWS
M55342E12B221ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B221ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B221ERWS.pdf
Availability of M55342E12B221ERWS
QUANTITY
M55342E12B221ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B221ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B221ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B221ERWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B221ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B221ERWS Details Description
Related parts for M55342E12B221ERWS
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA64 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 600MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SEN SCR 600V .8A 500A TO92 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 50POS SNGL PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FUSE 630A 690V DIN 2 GR datasheet.pdf