| Internal Part Number | EIS-M55342E12B24B9R | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0603 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Resistance (Ohms) | 24.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.024" (0.61mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |