Vishay/Dale M55342E12B499ARWS
M55342E12B499ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B499ARWS
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B499ARWS.pdf
Availability of M55342E12B499ARWS
QUANTITY
M55342E12B499ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B499ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B499ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B499ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B499ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B499ARWS Details Description
Related parts for M55342E12B499ARWS
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
LOCK NUT 2.362" BRASS M50 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 25W datasheet.pdf
DIODE GPP 8A 200V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf