Vishay/Dale M55342E12B499ARWS
M55342E12B499ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B499ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B499ARWS.pdf
Availability of M55342E12B499ARWS
QUANTITY
M55342E12B499ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B499ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B499ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B499ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B499ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B499ARWS Details Description
Related parts for M55342E12B499ARWS
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH BGA-416 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 82.5 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 56 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 379 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 150W datasheet.pdf