Vishay/Dale M55342E12B4B02RT1
M55342E12B4B02RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B4B02RT1
Brief Description
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B4B02RT1.pdf
Availability of M55342E12B4B02RT1
QUANTITY
M55342E12B4B02RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B4B02RT1
Internal Part NumberEIS-M55342E12B4B02RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B4B02RT1
Related LinksM55342E1, M55342E12B4B02RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B4B02RT1 Details Description
Related parts for M55342E12B4B02RT1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
OSC VCXO 70.656MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A NON-INV 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LPV521/511/LMV721 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS CABLE SKT datasheet.pdf