Vishay/Dale M55342E12B4B70RWS
M55342E12B4B70RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B4B70RWS
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B4B70RWS.pdf
Availability of M55342E12B4B70RWS
QUANTITY
M55342E12B4B70RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B4B70RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B4B70RWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B4B70RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B4B70RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B4B70RWS Details Description
Related parts for M55342E12B4B70RWS
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 700MA 95 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 437 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 167K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf