Vishay/Dale M55342E12B56B0RWS
M55342E12B56B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B56B0RWS
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B56B0RWS.pdf
Availability of M55342E12B56B0RWS
QUANTITY
M55342E12B56B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B56B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B56B0RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B56B0RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B56B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B56B0RWS Details Description
Related parts for M55342E12B56B0RWS
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 21.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 3POS NAT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STR DUAL .5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE MIDI 32V CLEAR HSNG HD 60A datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME BLK AU 16 datasheet.pdf