Vishay/Dale M55342E12B931ARWS
M55342E12B931ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B931ARWS
Brief Description
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B931ARWS.pdf
Availability of M55342E12B931ARWS
QUANTITY
M55342E12B931ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B931ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B931ARWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B931ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B931ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B931ARWS Details Description
Related parts for M55342E12B931ARWS
CONN RECEPT PIN WRAPOST .500" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf