Vishay/Dale M55342E12B976DRWS
M55342E12B976DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B976DRWS
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B976DRWS.pdf
Availability of M55342E12B976DRWS
QUANTITY
M55342E12B976DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B976DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B976DRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B976DRWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B976DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B976DRWS Details Description
Related parts for M55342E12B976DRWS
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 8TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 36.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf