Vishay/Dale M55342H02B7B50RWS
M55342H02B7B50RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H02B7B50RWS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342H02B7B50RWS.pdf
Availability of M55342H02B7B50RWS
QUANTITY
M55342H02B7B50RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H02B7B50RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H02B7B50RWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H02B7B50RWS
Related LinksM55342H0, M55342H02B7B50RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H02B7B50RWS Details Description
Related parts for M55342H02B7B50RWS
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf