Vishay/Dale M55342H03B137ERT5
M55342H03B137ERT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B137ERT5
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B137ERT5.pdf
Availability of M55342H03B137ERT5
QUANTITY
M55342H03B137ERT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B137ERT5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B137ERT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B137ERT5
Related LinksM55342H0, M55342H03B137ERT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B137ERT5 Details Description
Related parts for M55342H03B137ERT5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN DUST COVER 15POS FEED THRU datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf