Vishay/Dale M55342H03B16B0RWS
M55342H03B16B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B16B0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B16B0RWS.pdf
Availability of M55342H03B16B0RWS
QUANTITY
M55342H03B16B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B16B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B16B0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B16B0RWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B16B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B16B0RWS Details Description
Related parts for M55342H03B16B0RWS
IC MONITOR RESET 2.88V SOT23 TR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 60A 10-POLARPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
KIT HCS08 HCSX12 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.96NS 144TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO252AA datasheet.pdf
KNIFE 45 DEGREE 5.84MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf