Vishay/Dale M55342H03B18K0RT5
M55342H03B18K0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B18K0RT5
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B18K0RT5.pdf
Availability of M55342H03B18K0RT5
QUANTITY
M55342H03B18K0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B18K0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B18K0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B18K0RT5
Related LinksM55342H0, M55342H03B18K0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B18K0RT5 Details Description
Related parts for M55342H03B18K0RT5
HEX SEAL NUT 3/8" STEEL 10-32 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABINT VISNCB 36.29X23.62X23.62" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf