Vishay/Dale M55342H03B200ERWS
M55342H03B200ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B200ERWS
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B200ERWS.pdf
Availability of M55342H03B200ERWS
QUANTITY
M55342H03B200ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B200ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B200ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B200ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B200ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B200ERWS Details Description
Related parts for M55342H03B200ERWS
BATTERY PACK NIMH 12.0V 1550MAH datasheet.pdf
IC MPU MOB PENT 4M 1.7GHZ 478PGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 36DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN FOR CS1600 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 200W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 46A 200V STD REC datasheet.pdf