Vishay/Dale M55342H03B20B0RT0
M55342H03B20B0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B20B0RT0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B20B0RT0.pdf
Availability of M55342H03B20B0RT0
QUANTITY
M55342H03B20B0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B20B0RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H03B20B0RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B20B0RT0
Related LinksM55342H0, M55342H03B20B0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B20B0RT0 Details Description
Related parts for M55342H03B20B0RT0
CONN D-SUB RCPT 62POS CRIMP datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 200POS SODIMM datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf