Vishay/Dale M55342H03B316EPWS
M55342H03B316EPWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B316EPWS
Brief Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B316EPWS.pdf
Availability of M55342H03B316EPWS
QUANTITY
M55342H03B316EPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B316EPWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B316EPWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B316EPWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B316EPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B316EPWS Details Description
Related parts for M55342H03B316EPWS
SWITCH TOGGLE DPST 20A 250V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
ANTENNA GPS 1.575GHZ SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 670MA 180 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf