Vishay/Dale M55342H03B348ERWS
M55342H03B348ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B348ERWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 348K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B348ERWS.pdf
Availability of M55342H03B348ERWS
QUANTITY
M55342H03B348ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B348ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B348ERWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B348ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B348ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B348ERWS Details Description
Related parts for M55342H03B348ERWS
IC RS-232 DRVR/RCVR 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT LO PWR 40-LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf