Vishay/Dale M55342H03B576DRT1
M55342H03B576DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B576DRT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B576DRT1.pdf
Availability of M55342H03B576DRT1
QUANTITY
M55342H03B576DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B576DRT1
Internal Part NumberEIS-M55342H03B576DRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B576DRT1
Related LinksM55342H0, M55342H03B576DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B576DRT1 Details Description
Related parts for M55342H03B576DRT1
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD LP 20-SSOP datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 400V GBPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf