Vishay/Dale M55342H03B732DRWS
M55342H03B732DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B732DRWS
Brief Description
RES SMD 732 OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B732DRWS.pdf
Availability of M55342H03B732DRWS
QUANTITY
M55342H03B732DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B732DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H03B732DRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B732DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H03B732DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B732DRWS Details Description
Related parts for M55342H03B732DRWS
Crystal 2.0000MHz 30ppm Series 500 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf